top of page
  • D. Corydon Hammond

Hipnoterapi Telkinleri- Stein'in Sıkışmış Yumruk Tekniği


Hipnoterapi Telkinleri- Stein'in Sıkışmış Yumruk Tekniği
Hipnoterapi Telkinleri- Stein'in Sıkışmış Yumruk Tekniği

Hipnoterapi Telkinleri- Stein'in Sıkışmış Yumruk Tekniği

D. Corydon Hammond, Ph.D Utah Üniversitesi Tıp Fakültesi

Endikasyonlar: Bu , hastalara, değişken,karışık duygusal durumlarla başa çıkma konusunda çok yararlı bir yöntem sağlayan, bir ego güçlendirici ve hipnotik şartlanma tekniğidir. Hastanın bilinçdışı kaynaklarına ( güven duygusu, mutluluk, huzur, kendiliğindenlik vb) ulaşılır ve koşullandırılır. Böylece , gereğinde, hasta tarafından anımsanır. Bu, kompulsif bozukluklar ile anksiyete, öfke ve alışkanlıklarla(sigara, yeme bozuklukları, alkol, madde bağımlılıkları vb) , tırnak yeme ve psikosomatik rahatsızlıklarla başa çıkmada kullanılabilir. Bir bakıma, bu metot, çoğu kez hipnotik koşullandırma yoluyla daha güçlü ve otomatik yapılabilen, düşünce durdurma ve düşünce yerine koyma gibi davranışçı metotlar gibidir. Eğer, araştırma teknikleriyle (ideomotor sinyal gibi) muayene edilmeyi gerektiren bilinçdışı adaptasyon mekanizmaları devreye girerse ya da teknik kullanılmadan önce inceleme ve dışavurum gerektiren güçlü kin ile karşılaşılırsa başarısızlık görülebilir.

Önce, hastanın ihtiyaç duyduğu duygu durumunu ve çözümü belirle. İndüksiyon ve derinleşmeyi takiben, hastaya şöyle söylenebilir: “Şimdi bilinçdışı zihninin hatıralarını araştırmasını ve güven, neşe, huzur ve sukunet, ihtiyaç, kabullenme, yetkin, güçlü vb hissettiği zamanı belirlemesini istiyorum.Yalnızca bırak, içsel belleğin _____________ hissettiği zamanı tespit etsin, tecrübenin ne kadar kısa ya da uzun sürdüğünün önemi yok, ve ne kadar özel ya da kişisel bir deneyim olduğu mesele değil, çünkü eğer istemiyorsan bana bir şey söylemek zorunda değilsin. Ve ne zaman bilinçdışı zihnin bu tecrübeyi saptarsa , sadece ‘evet’ parmağın kalksın.”

Sonra bir ideomotor cevap: “İyi. Şimdi bilinçdışınızın sizi bu deneyimin gerçekleştiği zamana götürmesini istiyorum. Sadece, kendini bu deneyime doğru sürüklenmeye bırak, ve orada olduğunda ‘evet’ parmağın yeniden kalksın. İdeomotor cevabı takiben: “Güzel, bu deneyimden yeniden hoşlandıkça , bu duyguların onunla ilgili olduğunu hissetmeye başlayabilirsin; _________ duyguları. Ve yeniden bu duyguları deneyimlemenin farkına vardığında , bana işaret olmak üzere ‘evet’ parmağın kalksın.” “İşte böyle. Ve bu deneyimden zevk aldıkça bu duyguların ne kadar güçlendiğine dikkat et, tamamiyle mahremiyet içinde.” (durakla)

“ Ve şimdi, bu duyguları hissederken, dominant elinizi sıkı bir şekilde yumruk yapmanızı istiyorum, ve siz böyle yaparken, bu olumlu duygular daha da güçlenecek. İşte böyle. Yalnızca dominant elini sıkı bir şekilde yumruk yapıyorsun, güven ve kararlılığının bir sembolü olarak. Bu el, inancınızı ve güveninizi simgeliyor. Ve siz onu sıkıca yumruk yaptığınızda, __________ ‘duygularının giderek daha güçlendiğini hissedin.

Sıkılmış Yumruk Tekniği

Ve bu duyguları çok daha kuvvetli hissettiğinizin farkına vardığınızda, bunu anlamam için yalnızca başınızı sallayın.”

“İşte böyle, ve sadece bu deneyimin ve bu güzel duyguların tadını çıkarmaya devam edin, bırakın içinize dolsun ve her yanınızı kuşatsın. Ve siz bu duyguları deneyimlemeye devam ettikçe, bilinçdışı zihniniz tüm bu harika hisleri anımsadıkça , birkaç derin, yenileyici nefes alın. Çünkü gelecekte, ne zaman elinizi bu şekilde sıkıca yumruk yapsanız , bir kez daha hissedeceksiniz, bu_________ ve __________duyguların size doğru akmasını ve içinizi doldurmasını. Ne zaman bu duyguları tekrar yaşamak isteseniz, tüm ihtiyacınız dominant elinizi yumruk yapmaktır, ve aynı şekildeki anı ve duygular yaşantınıza geri gelecek. “

AYNI PROSEDÜR VE TELKİNLERLE AYNI TÜR DUYGULARI HİSSETTİĞİ BAŞKA İKİ DENEYİMİ BELİRLE

“Ve şimdi, her ne zaman onlara ihtiyacınız olursa, bu duygularınızı geri almak için öğrenmiş olduğunuz bu metodun bilincinde olarak, memnuniyet ve güven duygusu hissedebilirsin. Bilinçdışı zihniniz , bu duyguları, bu yaşantıları hatırlıyor, ve onlar yüzeyin hemen altında , daha derin kaynaklarda kalmaya devam edecek. Ve bu koşullanma nedeniyle , onlara ihtiyaç duyduğunuz her an kolayca ulaşılabilir olacaklar. Bunun için yapmanız gereken tek şey _____elinizi yumruk yapmak , bu anılar ve pozitif duygular benliğinizde süzülüp geri gelecek “

“Ve sizden bunu kendinize bunu göstermenizi istiyorum. Bir dakika içinde , sağ,sol elinizi yumruk yapıp emin bir şekilde sıkmanızı istiyorum. Ve böyle yaptığınızda ,dikkat edin, aynı harika anıların ve aynı duyguların nasıl da yaşantınıza geri döndüğüne dikkat edin. Devam edin. (durakla) Ve bu deneyimin hazzını yaşayın. (durakla) Ve yumruğunuzu ne kadar güçlü sıkarsanız , duygular o kadar canlı hale geliyor , değil mi?” [ çift kontrol] “Ve kendi yeteneğinizi takdir etmenizi, her ne zaman isterseniz bu duyguları yeniden anımsamanızı istiyorum, onların daima orada olduğunu bilerek, sizin için, tam da yüzeyin altında.”

Şimdi, yumruğunuzu gevşetin, ve daha ağır, daha derin bir hipnotik duruma kendinizi bırakın. “ TRANSI DERİNLEŞTİRME.

“Ve şimdi , çok daha etkili bir şekilde _________duygularınızı nötralize edecek , ve onların yerine ______ve ______ hislerini koyacak , başka bir metodu öğrenme şansına sahip olacaksınız.

Sıkılmış yumruk tekniği

Bir dakika içinde, kendinize nahoş bir deneyimi anımsama izni verin, size _______hissettiren. Sizi bedbaht edecek kadar kötü olması gerekmiyor. Böyle rahatsız edici olmasını istemiyorum. Fakat sadece yeteri kadar nahoş anının geri gelmesine izin verin, böylece bazı ________duyguları hissetmeye başlayabilirsiniz. (durakla) Ve bu nahoş duyguları hissetmeye başladığınızda bana ‘evet’ parmağınızla işaret verin. “

“Pekala. Ve şimdi, çok ilginç bazı şeyler keşfetmenin keyfine varmanızı istiyorum. Bu negatif duyguların , yumruk yaptığında , dominant olmayan sağ ,sol elinize doğru nasıl yer değiştirip , transfer edildiğine dikkat etmeni istiyorum. _Sol_ elinizi yumruk yapın, ve siz bunu yaparken nahoş duygu ve hislerin , omuzunuzdan kolunuza, bileğinize ve oradan da __Sol__yumruğunuza nasıl aktığının farkına varın. Bırakın tüm bu nahoş duygu ve hisler, olumsuz duygusal ve fiziksel zorluklar _sol yumruğunuza doğru aksın, orada yoğunlaşsın, konsantre olsun. Onları , bu yumrukta sıkıca kilitleyin, hepsinin ya da büyük çoğunluğunun, yumruğun içinde olduğuna emin oluncaya kadar orada tutun. Her zaman , nahoş duyguların zihninizde veya bedeninizde belirmesinden koruyamayabilirsiniz, fakat onları kontrol edebileceğiniz __sol__ yumruğunuza transfer edebileceksiniz. Ve tüm nahoş duygular yumruğunuzun içinde toplanmış gibi hissettiğinizde bana bir işaret olmak üzere başınızı sallayınız.”

“İyi. Şimdi, bu duyguları sol yumruğunuza soktuğunuzdan beri , onları ortadan kaldırıp nötralize edebilecek kişisiniz. Ve bunun, onları ortadan kaldırıp, yerine pozitif duygular koymanın ne denli kolay olduğunu gözlemlemenizi istiyorum. Dominant elinizi, güçlü, güvenle, mutlulukla sıkmanızı istiyorum. Ve siz bunu yaparken, bırakın, dominant olmayan eliniz, tüm nahoş duyguların yok olmasına izin vererek gevşesin. İşte böyle. Yalnızca parmaklarını kıpırdatman ile tüm nahoş duyguların elinden akmasını sağlayarak, sanki buharlaşıyormuşçasına ya da zemine düşüyormuşçasına . Ve mutsuz anıların kaybolduğunu, yerini olumlu olanların aldığını keşfedeceksiniz. Ve neşeli anlarınızın hazzını yeniden yaşayacaksınız, tamamen özel, güven, kuvvet, kararlılık, azim sembolü bu sıkıca kapalı, mutlu yumruk ile. Sadece bir süre bu pozitif duyguların tadını çıkararak birkaç hoş, çok derin, gevşetici nefes alın. (durakla) Ve bu güzel duygular sizin umduğunuzdan çok daha uzun bir süre sizinle kalabilir. “

“Şimdi aynı iyileşme duygusunu yaratmak için, her ne zaman ihtiyacınız olursa kullanmak ve kendi hislerinizi kontrol etmek üzere bir metoda sahipsiniz. Bu yüzden

Sıkılmış Yumruk Tekniği

Her ne zaman ___negatif duygular__ hissederseniz , yalnızca dominant olmayan elinizi yumruk yapınız. Siz bunu yaptığınızda , tüm bu nahoş duyguların ve hislerin _____ elinize doğru aktığını, süzüldüğünü, orada yoğunlaştığını hissedeceksiniz. Ve kısa bir süre sonra , tüm nahoş duygular yumruğunun içinde hapsolmuş gibi hissettiğinde , o zaman onları etkisizleştirebilirsiniz. Basit bir şekilde, dominant elini yumruk yapıp,sıkarak, onlardan kurtulabilirsiniz, ve yerine pozitif duygular koyabilirsiniz. _____ elini açarken , tüm nahoş duygu ve hislerin geçecek. Ve içinizi dolduran tüm bu pozitif duygular ve harikulade anılardan gerçekten hoşlanmanızı, tadını çıkarmanızı istiyorum. Ve bu _____ yumruğunuzu ne kadar sıkarsanız o kadar artacak. Ve iki yumruğunuzu sıkmanızdan bir dakika sonra , bu hoş, güzel duyguların sizinle kalabileceğini keşfedeceksiniz. Neredeyse , ________yumruğunuzu sıkmanız ile tüm varlığınız, beyninizden salgılanan doğal endorfin maddeleri ile bir çok güzel duyguyla dolmuş gibi, uzun bir süre için, sizi rahatsız edecek, canınızı sıkacak hiçbir şey yok.”

Uyarlama: Stein, Calvert.(1963). The clenched fist technique as a hypnotic procedure in clinical psychotherapy. American Journal of Clinical Hypnosis, 6 113-119.


psikoterapi.com adresinden alınmıştır.
Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page